top of page

Şekli ve dokusu en uygun yüzlerce doğal taş seçilir ve yüzeylerindeki dokuyu tüm ayrıntılarıyla verebilen bir yöntemle kalıpları alınır. STONEWRAP kültür taşları bu kalıplara dökülen ve ana maddesi çimento, pomza ve kumdan oluşan bir karışımla üretilir.Bu karışımın üretim esnasında doğal renk pigmentleriyle hassas ve karmaşık bir yöntemle boyanması, yoğun bir işgücü gerektirir. Ancak bu zorlu çalışma, doğayla yarışmak için tek yoldur.

İşte, STONEWRAP kültür taşının inanılmaz doğallığının sırrı, bu zahmetli işlemlerde saklıdır…

STONEWRAP kültür taşı, doğal taşlardan çok daha hafif olması, düşük maliyeti, kolay uygulanabilmesi, kalıcı renkleri ve ısı yalıtım özelliğiyle ideal bir kaplama malzemesidir. STONEWRAP, çok sayıdaki doku ve renk seçenekleriyle üstün özelliklerini birleştirerek, hızla doğal taşların ve diğer cephe kaplama ürünlerinin yerini almaktadır.

Kültür taşı; dekoratif taş yada yapay taş olarak da bilinmektedir. Cephe ve duvar kaplama taşı olarak kullanılabilir.

Teknik Bilgi

Stonewrap kültür taşları doğal taşların kopyalanması yöntemi ile üretilmiştir. Doğal taşlara göre daha hafiftir. Üretim teknolojisinde kullanılan doğaçlama metodu sayesinde, geometrik şekil ve renk geçişleri açısından her bir taş diğerinden farklılık gösterir. Dolayısı ile bu taşlarla oluşturulmuş duvarlar dekoratif anlamda tamamıyla kendine özgü ve benzersizdir.

Bu kılavuz Stonewrap kültür taşlarının uygulanmasında iyi bir sonuç alınması için takip edilmesi gereken yöntemleri tanıtmak amacı ile hazırlanmıştır. Bu ürün boya gibi değildir. Çok uzun ömürlü olan Stonewrap kültür taşlarını sadece bir defa uygulayacağınızdan lütfen kılavuzu dikkatlice okuyun. Stonewrap kültür taşları kolay uygulanır ve uygulama kılavuzundaki önerilere göre hareket edildiğinde, yıllarca gururla bakacağınız yüzeyler elde edersiniz.

 

1- Gerekli Aletler

 

Temel Aletler: Mala, taraklı mala, tahta yada plastik derz çubuğu, yumuşak fırça, derz poşeti, çekiç, kerpeten

Profesyonel Aletler: El arabası, su terazisi, el taşlama, büyük mala, toz maskesi, lastik çekiç, boya mikseri

 

2- Uygulanacak Yüzeyin Hazırlanması

 

Stonewrap uygulanacak yüzeyin uygun olması, taşın duvara iyi tutunabilmesi için çok önemlidir!

a- Duvarınız beton yada tuğladan ibaret ise, doğrudan taş uygulaması yapılabilir. Ancak tuğla duvarların uygulamadan en az bir gün önce bir kat sıvanması daha iyi sonuç verir. Brüt beton gibi düz yüzeyler iyice çentiklenmeli ve yüzeye aderans arttırıcı kimyasallar uygulayarak taşın yüzeye tutunma gücü arttırılmalıdır.

Zeminin kuru, tozsuz, temiz ve yağdan arındırılmış olmasına özen gösterilmelidir. Eğer duvar boyalı ise boya duvardan temizlenmelidir.

 

b- Duvar, gaz beton gibi hafif yapı bloklarından oluşmuşsa, hafif yapı blokları için özel olarak üretilmiş, yüksek aderans sağlayan sıva harcı ile sıvanmalıdır.

 

c- Duvar OSB gibi ahşap yapı panellerinden oluşuyorsa, yüzey önce nem bariyeri (membran) ile kaplanmalı

ve su geçirimsizlik sağlanmalıdır. Membranın üzeri galvanize rabiz teli ile kaplanmalıdır. Rabiz teli yaklaşık 10 cm aralıklarla pullu galvanizli vida veya çivi ile sabitlenmelidir. Daha sonra rabiz telinin üzerine ince bir sıva tatbik edilmeli ve taş bu yüzeye uygulanmalıdır.

 

d- Duvar, alçı panellerden oluşmuşsa ve yüzey henüz boyanmamışsa, bir kat yüksekliğe kadar olan duvarlarda, iki kat aderans arttırıcı sürüldükten sonra taş uygulanabilir. Bir kattan yüksek alçı panel duvarlara ilave karkas yaparak galvanize rabiz teli uygulanmalıdır. Bkz. 2/c

 

3- Yapıstırma Harcı

 

Yapıştırıcı olarak en doğru seçim Stonewrap Hazır Yapıştırma Harcı veya muadili bir yapıştırma harcıdır. Hazır yapıştırma harcı bulunamayan yerlerde; 2 oran Portland çimentosu, 1 oran sönmüş kireç ve 5 – 7 oran ince temiz kum karışımı ile hazırlanacak harç da kullanılabilir.

Bu harca piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz bir miktar sıvı polimer katkı ilave etmeniz hazırlayacağınız yapıştırma harcının gücünü önemli miktarda arttıracaktır. Katkı özellikle derz dolgusu yapılmayacak uygulamalarda çok önemlidir.

Yapıştırıcıya katılacak su temiz olmalı ve üreticisinin önerdiği miktarı aşmamalıdır. Önemli olan hazırlayacağınız

karışımın mümkün olduğunca yapışkan bir harç olmasıdır. Don oluşabilecek soğuklarda uygulama yapmamaya dikkat edin ve asla yapıştırma harcına donmayı önleyen glikoz bazlı kimyasal katkılar ilave etmeyin.

Bu katkılar yapıştırma harcında hidrasyonu engeller ve dolayısı ile zayıf bir tutunma gerçekleşir. Hazırlanan yapıştırma harcıyla bir süre çalıştıktan sonra harcın kıvamı çok artabilir ve kullanılamaz hale gelebilir. Bu durumda harca bir miktar su katıp karıştırarak tekrar uygun kıvama getirebilirsiniz. Ancak bu işlemi birkaç kereden fazla yapmanız harcın yapıştırma gücünü çok azaltır.

 

4- Uygulamaya Başlamadan Önce

 

Birkaç paket açın ve paketlerden çıkan taşları yere karışık bir biçimde serin. Bu işlem hem renklerin daha iyi bir dağılımını sağlayacak, hem de taşları duvara uygularken aradığınız ebattaki taşları bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Uygulamanızda köşe varsa, köşe taşlarından başlamak işi kolaylaştıracaktır. Köşe taşlarının bir kenarı genellikle daha uzundur. Köşe taşlarını uygularken, alttaki taşın kısa kenarı ile üstteki taşın uzun kenarının üst üste gelmesine özen gösterin. Pencere sövesi, damlalık vb detay profilleri kullanacaksanız, bunları da düz taşlardan önce döşeyin.

Pratiko, Urban ve Opus gibi modüler taşlar genellikle derzsiz döşendiklerin bunların ambalajları net bir m2 kaplamaları düşünülerek ayarlanmıştır. Diğer tüm taşların birim ambalajları, aralarında en az bir cm derz boşluğu bırakılarak örüldüğünde bir m2 kaplaması düşünülerek tasarlanmıştır. Bu nedenle taşları aralarında boşluk bırakmadan, yığma duvar gibi örmek isterseniz, sipariş edeceğiniz taş miktarını - %20 arasında

arttırmanız gerekir.

 

5- Uygulamaya Başlayın

 

Yapıştırma harcını su ile karıştırarak yapıştırıcıyı hazırlayabilirsiniz. Bir kat yapıştırıcıyı taş kaplanacak zemine taraklı mala ile sıvayın. Özellikle Tarla Taşı ve Nehir Taşı gibi şekilsiz taşlarda önce iri taşları uygulayın. iri taşlar arasında istenenden çok daha geniş aralıklarda derz boşlukları kalabilir. Bu aralıklar ufak ebattaki taşlar ile doldurularak yeknesak derz aralığı elde edilir.

Eğer uygun ebat ve şekilde küçük taş yoksa mevcut taşları yontarak ya da keserek uygun ebatta taş elde edebilirsiniz.

Paketlerden çıkabilecek kırık taşlar da bu amaç için kullanılabilir. Yığma tarzı uygulamalarda ve Pratiko, Urban gibi modüler taş uygulamalarında genellikle derz yapılmaz. Bu nedenle uygulama mümkün olduğunca taşlar arasında boşluk kalmadan yapılmalıdır. Taşların yan yüzeyine harcın bir miktar taşması taşları birbirine kilitleyecek ve yapışma gücünü arttıracaktır. Taşların kırık yüzeylerine de harç sıvayarak daha iyi bir görünüm elde edersiniz. Kırık yüzeyleri mümkün olduğunca bakış açısının dışında kalan yerde kullanın. Uzun taşları dikey olarak kullanmaktan kaçınmalısınız. Ana fikir, doğal taşlarla yapılmış bir duvar görüntüsü vermektir. Uygulayacağınız taşın arkasına da tüm yüzeyi kaplayacak şekilde ince bir tabaka yapıştırma harcı sürün.

Taşın görünen yüzeyine harç bulaşmamasına özen gösterin. Eğer yüzeye harç bulaşırsa harcın kurumasından sonra yumuşak bir fırça ile temizleyin. Tel fırça kullanmayın. Suyla veya ıslak süngerle temizlemeyin. Köşe taşlarının uygulanması bittikten sonra aynı yöntem ile düz taşların uygulamasına geçin. Stonewrap Kültür Taşları doğal taşa göre daha hafif olduğundan, uygulamaya aşağıdan yukarıya doğru başlanabileceği gibi, yukarıdan aşağıya doğru da başlanabilir.

Uygulamanın yukarıdan aşağıya doğru yapılması ile önceden uygulanmış olan taşların yüzeyine yapıştırma harcının bulaşması engellenmiş olur. Özellikle sıcak ve kuru havada, uygulayacağınız taşın arkasını harç koymadan önce bir miktar ıslatırsanız taşın harca yapışma gücünü arttırırsınız. Derzsiz uygulamalarda, taşların arkası hava durumuna bakılmaksızın ıslatılır. Çok sıcak bir havada uygulama yapılacak ise, duvarı da nemlendirmeniz gerekir.

Daha önceden hazırlığını yaptığınız duvara, arkasına harç sürülmüş taşı uygulayın. Bu aşamada taşın kenarlarından bir miktar harcın taşmasını sağlayacak kadar sağa sola oynatarak taşı duvara bastırın ve birkaç saniye tutun. Kenarlardan taşan yapıştırma harcını bir miktarı yerinde kalacak şekilde mala ucu ile temizleyin. Kalan bu yapıştırma harcı özellikle derzsiz (kuru yığma) uygulamalarda taşın daha iyi yapışmasını sağlayacaktır. Varsa lastik tokmak ile taşa vurarak daha iyi yapışmasını sağlayabilirsiniz.

Dış cephede, özellikle derzsiz uygulamalarda harcın taşın tamamının arkasına boşluk kalmadan sürülmesi çok önemlidir. Kalan boşluklarda nem birikebilir ve kışın bu nem donarak tutunmayı zayıflatabilir ve zamanla taşın düşmesine sebep olabilir!

 

6- Derz Yapılması

Seçilen Stonewrap taş uygulaması derzli taş ise, taşın rengine uyum sağlayacak renkte seçilecek Stonewrap derz dolgusu, derz tabancası ya da derz poşeti ile tatbik edilir. Derz poşetini yarıya kadar doldurmanız uygulamayı kolaylaştırır. Derz renginin mümkün olduğunca taş rengine yakın seçilmesi doğal bir görüntü elde etmek için çok nemlidir. Ancak açık gri derz rengi en çok kullanılan renktir ve birçok taş dokusuyla uyum sağlar. Derz renk tonunun taş renginden çok açık yada çok koyu olması taşı değil de derzi ön plana çıkartır. Derzlerin doldurulmasından sonra, harcın neminin bir miktar çekmesi bekleyin. Bu süre hava sıcaklığına göre değişir. Taşın görünür yüzeyine bulaşmasını engelleyecek bir kıvama ulaşıncaya kadar derz dolgusuna müdahale etmeyin.

Derz dolgusu gevrekleştikten sonra derz malası ile düzeltin ve fazla derz malzemesini temizleyin. Derz dolgusu kuruduktan sonra ince bir fırça ile fırçalayın ve nihai temizlik işlemlerini yapın. Fırçalama sırasında tel fırça kullanmamaya özen gösterin. Dış cephe uygulamalarında, hava çok sıcaksa, uygulama bittikten ve derz kuruduktan sonra taşın temiz su ile ıslatılması uygulamanın kalitesini arttırır.

 

Genel Amaçlı Öneri ve Uyarılar:

 

Uygulama dış cephede ise taşın ve derzlerin kuruması için birkaç gün bekleyiniz. Taşın yüzeyine su yalıtım amacı ile Stonewrap Su itici veya muadili silikon ya da silan bazlı sıvı su iticiler kullanmanızı öneririz. Taşın yüzeyinin su emmesini önlemek amacıyla üretilmiş olan bu sıvılar, taşı kışın oluşabilecek donma-çözülme döngüsünden korur. Aynı zamanda duvarın nemlenmesi önlemeye de katkıda bulunur. Renksiz ve mat olduğu için taşın doğal görünümünü bozmaz.

Uygulamasını yapmış olduğunuz taş üzerine temizlik ya da başka bir amaç için kesinlikle asit bazlı kimyasal ürünler tatbik etmeyiniz. Temizlemeniz gerektiğinde yumuşak bir fırça ile temizleyebilirsiniz. Bir miktar sıvı sabun katacağınız su ile de yüzeyi yıkayabilirsiniz. Tuz ve benzeri alkaliler tüm beton ürünlere zarar verirler. Ürünlerimiz bunların kullanılmasından doğacak hasarlara karşı garantili değildir. Yüzme havuzlarında kullanılan klor ve benzeri kimyasallar taşın renginin solmasına sebep olabilirler. Bu nedenle Stonewrap Kültür Taşları yüzme havuzlarında kullanılmamalıdır.

 

Laboratuar Analizi

StoneWrap Kültür Taşı’na uygulanan testler

Dayanıklılık: Dünyanın farklı bölgelerinde, farklı iklimlerde yapılan sorunsuz uygulamalar dayanıklılığını kanıtlamıştır.

Ebat: StoneWrap Kültür Taşları çeşitli şekillerde, 15 – 70 mm kalınlıkta ve 50 – 400 cm² yüzey alanıyla üretilir.

Ağırlık: Modele bağlı olarak 8 ile 45 kg/m² arasında.

Yangın Dayanım Özelliği: Yanmaz malzemelerden üretilmiştir.

Ortalama Isı Dayanımı: 0,71

Ortalama 28 gün Basınç Dayanımı: 385,20 kg/cm².

Ortalama 28 Gün Elastikiyet Mukavemeti: 57,20 kg/cm².

Ortalama Su Emme Yüzdesi: 15,90.

Ortalama Yoğunluk: 1,39 gr/cm³.

Çiçeklenme: Test numunesinde çiçeklenmeye rastlanmamıştır. Kullanılan çimentonun cinsine bağlı olarak derzlerde ve buna bağlı olarak taşların kenarında çiçeklenmeye rastlanılabilir.

Donma-Çözülme: Ürüne 25 donma/çözülme döngüsü uygulanmıştır ve yüzeyde herhangi bir aşınma gözlemlenmemiştir.

bottom of page